01
Бер

Ландшафтний дизайн: що це таке, особливості та стилі

Ландшафтний дизайн користується високою популярністю у всьому світі. Це наука про облаштування стильних садово-паркових композицій, перетворення прибудинкової території на осередок затишку та витонченого стилю. Професійний підхід передбачає взаємоузгодження всіх елементів місцевості в єдиний, гармонійний простір. Перелік сучасних дизайнерських напрямків вражає різноманіттям та самобутністю, завдяки чому завжди можна вибрати найкращий варіант для конкретного об’єкту архітектури. 

Особливості ландшафтного дизайну

 Поєднання краси та функціональності є головною метою дизайнера. Фахівцю потрібно максимально підкреслити привабливість земельної ділянки, акцентувати увагу на вишуканості рослин і дерев. Разом з тим це повинна бути територія, зручна для щоденного використання. Всі житлові та господарські об’єкти мають бути виконані в єдиному стилі оформлення. Ландшафтний дизайн квітників передбачає підбір рослин за групами та висадження їх  по певній схемі, а також – врахування кліматичних особливостей території. Озеленення прибудинкової ділянки включає в себе оформлення клумб та газонів, галявин та штучних водойм, доріжок і фонтанів. Від уважного ока фахівця не сховається жоден куточок території, адже з кожної видової точки повинен відкриватися бездоганний вигляд.

В останні роки все більшої актуальності набуває облаштування садових грядок. Певною мірою це ностальгія за дачами та сільськими городами, але – у сучасній інтерпретації. Власники такого городу мають змогу не тільки вирощувати екологічно чисту рослинну продукцію. Вони будуть щоденно насолоджуватися неперевершеним виглядом  «елітних» грядок та, безперечно, оцінять їх зручність і функціональність. 

Особливості ландшафтного дизайну.

Ландшафтний дизайн біля будинку обов’язково передбачає оптимальне співвідношення між зеленими насадженнями та спорудами. Наприклад, компактний будиночок поряд з величезним садом буде виглядати не дуже респектабельно. Це ж стосується кілька поверхових котеджів поряд зі скромними клумбами. При професійному підході можна врахувати всі побажання замовника та допомогти підібрати оптимальний вибір рослин для озеленення. 

Важливим аспектом виступає зонування території, яке надає їй більш привабливого вигляду та дозволяє  максимально практично використовувати земельні ресурси. Розподіл на окремі зони відбувається з огляду на рельєфні особливості, наявність електро- та інших комунікацій, присутність висаджених раніше дерев та кущів. 

Зазвичай дизайн ландшафту спрямований на облаштування наступних локацій:

  • Жилої – місця розташування дачі або будинку.
  • Для відпочинку – розміщення мангалу, альтанки, паті тощо. 
  • Дитячої – облаштування ігрового майданчику, міні-басейну та ін.
  • Садово-городньої – оформлення доріжок, клумб, грядок. Висадження плодових дерев та ягідних кущів.
  • Вхідної групи – оформлення зони поряд з в’їздом на прибудинкову територію.

Велика увага приділяється об’єктам, функціонування яких потребує використання комунікацій – лазні, фонтану, басейну тощо. Особливості ландшафтного дизайну передбачають максимальне використання екологічних та натуральних матеріалів при оформленні. Це найрізноманітніша деревина, каміння, річковий пісок та ін. Створення стильного простору неможливе без ретельної підготовки майбутнього проекту, для чого потрібні відповідні знання та практичний досвід. 

Стилі ландшафтного дизайну

За часом виникнення всі стилі можна умовно розділити на сучасні та ті, що склалися історично. До першої групи належать: модерн, постмодернізм, хай-тек, мінімалізм, натургарден. Історичні стилі – це класичний, пейзажний, кантрі, китайський, мавританський. Розглянемо найпопулярніші з перерахованих напрямків.

  • Класичний – стиль Версалю та Петергофу, який виділяється присутністю головної осі симетрії. Тут все підкорене чіткості та точності. Характерні елементи: стрижені «зелені огорожі», різноманіття топіарних форм, прямі доріжки. 
  • Кантрі – використання національних мотивів, створення атмосфери сільського колориту. Характерні елементи: посів невибагливих трав, довільне розміщення декоративних рослин та садових аксесуарів. Присутність виробів з глини та натурального каменю, дерев’яних огорож.
  • Китайський – вирізняється поєднанням простоти та глибокого символізму. Японський та китайський – це стилі ландшафтного дизайну Сходу. Традиційні ознаки: обов’язкова присутність джерела води (водойма, фонтан, струмок). Використання натурального каменю, особливо – штучних гірок без будь-яких рослин. Кожне дерево є уособленням життєвих понять: любові, щастя, добробуту та інших.
  • Модерн – характеризується максимальним комфортом та функціональністю. Тут мають бути і зона для прийому їжі, і басейн, і спортивний майданчик.  Використовуються надійні та зносостійкі  матеріали для ландшафтного дизайну, вдало поєднуються традиції Сходу та Заходу. Характерні ознаки: мінімалізм, плавність ліній, обмежений вибір рослин, лаконічність садових аксесуарів, велика кількість відкритих просторів. 
  • Пейзажний – ландшафтний дизайн імітує незайману природу, де не ступала нога людини. Традиційні ознаки: плавна форма доріжок та газонів, мінімальна обрізка дерев і кущів, відсутність вимог до форми клумб та газонів, водойми природної форми. Відомі приклади в Україні – парки Олександрія та Софіївка. 
  • Хай-тек – відносно новий напрям, для якого притаманна виразність ліній та використання сучасних матеріалів. Серед найбільш популярних: бетон, пластик, скло, залізо, дзеркальні поверхні. Доріжки облаштовують прямі або зигзагоподібні, для озеленення вибирають дерева з чіткою геометрією крони (тую, ялівець). Затребувані зелені стрижені огорожі з самшиту, грабу та туї. Квітники – переважно монохромні. 

Стилі ландшафтного дизайну.

Якщо ж ви поважаєте природність і невимушеність, експерти радять звернутися до стилю «натургарден». Сьогодні це один з найактуальніших напрямів світового мистецтва озеленення, який багато в чому нагадує пейзажний стиль. При цьому сад чи подвір’я перетворюються на повноцінну екосистему. Це мініатюрна версія співіснування рослин та комах у дикій природі. Такий садовий ландшафтний дизайн є ідеальним для ділянок з різнотипним рельєфом. В низині рекомендується зробити міні-ставок, а на сонячних ділянках – розбити газон. Беззаперечною перевагою натургарденів є їх самодостатність та відсутність необхідності в додатковій обробці (формовці, прополюванні, розсадці).

З чого почати ландшафтний дизайн?

Правильне озеленення території  вимагає спеціальних знань та врахування найменших деталей. Саме тому розробку проекту доречно починати вже перед зведенням будинку та надвірних об’єктів. Це допоможе не тільки грамотно продумати розташування всіх комунікацій та споруд, але й заощадити чимало коштів. Синхронізація будівельних робіт сприяє скороченню часу та економії зусиль. Але якщо мова йде про зведену будівлю, досвідчені профі теж допоможуть облаштувати прибудинкову територію максимально швидко та вигідно.

Під час розробки проекту потрібно враховувати наступні фактори: розмір та початковий стан території, обсяг всіх робіт (підготовчих, інженерних і т.п.), клімат. Ландшафтний дизайн  це комплекс взаємопов’язаних дій, тому не рекомендується нехтувати перерахованими етапами. При наявності великих земельних ділянок їх краще розбити на менші майданчики.

Підготовчі роботи та художнє проектування

Основним завданням є збір важливих даних для створення майбутнього проекту. До них належать: схема проходження інженерних мереж, склад ґрунту, геологічні умови, наявність підземних споруд та інше. Наступний етап – це підбір зелених насаджень, елементів освітлення та малих архітектурних форм. Даний вид роботи виконують з використанням сучасного програмного забезпечення. Схематичне зображення території містить всі майбутні об’єкти, при бажанні їх можна легко перемістити. Значна увага приділяється створенню гармонійного простору, з відповідним художнім оформленням.

Проектування ландшафтного дизайну.

Зонування вашої ділянки

Зонування здійснюють з урахуванням всім побажань власника. Деякі люди не мають потреби в облаштуванні тієї чи іншої локації, в той час як для інших вона є принципово важливою. Основні елементи ландшафтного дизайну – це житлові та господарські будівлі, газон та зелені насадження, масивні декоративні елементи. Рослинність може бути представлена не тільки деревами та кущами, але й вишуканими альпінаріями, рабатками, міксбордерами. Обов’язково враховують рельєф і особливості клімату. При необхідності закладають систему запобігання високому рівню ґрунтових вод. Серед великих декоративних елементів особливо популярні сьогодні скульптури та камені, майданчики для спорту та дитячих ігор, лавочки та доріжки. 

Романтичного затишку додають саду чи двору штучні струмки і фонтани. Не слід забувати і про компактні декоративні елементи у формі світильників, підвісок тощо. При розміщенні декоративних елементів необхідно завчасно продумати зручність пересування, розташування пішохідних доріжок. На початковому етапі планування визначаються з конфігурацією та розташуванням статичних об’єктів – альтанок, майданчиків, господарських будівель. Місце ж клумб та газонів може періодично змінюватися. 

Прокладання комунікацій

Грамотна реалізація даного етапу дозволяє мінімізувати переважну більшість недоліків клімату та рельєфу. Фронт робіт включає прокладку водних систем для автополиву, монтаж освітлювальних приладів та підключення їх до електромережі, насипку родючого ґрунту. При цьому не рекомендується монтаж електротрас поблизу доріжок та дитячих майданчиків, лавочок і місць для приготування їжі (мангали, стаціонарні печі). Це дозволить уникнути додаткових витрат при необхідності демонтажу у разі виникнення форс-мажорної ситуації. Доступ для ремонту будь-яких мереж має бути швидким і простим. 

Прокладання комунікацій під час ландшафтного дизайну.

Декоративне оформлення ділянки

Наприкінці переходять до оформлення доріжок та встановлення бордюрів, монтажу альтанок. Висадка рослинності (дерев, кущів і квітів) здійснюється у підготовлений ґрунт. Спочатку охоплюють висадкою дерева, потім – низькорослі кущі, далі – ліани та багаторічні квіти. В останню чергу займаються посадкою однорічних квітів. Штучно створені водойми заповнюються водою… До свого завершення наближається все, що було розпочато на більш ранніх етапах. На свої «законні» місця встановлюють лавки, столи та крісла. Не забувають і про дитячі гойдалки та садові скульптури.

Дізнавшись, що таке ландшафтний дизайн, можна зрозуміти всю важливість залучення професіоналів. Такий проект створюється на багато років та враховує найменші нюанси конкретного двору або саду. Допомога досвідченого фахівця стане запорукою краси та зручності вашого «райського куточка».

Ось декілька ідей ландшафтного дизайну, які ви можете реалізувати в себе на подвір’ї:

Ідея ландшафтного дизайну 19

Ідея ландшафтного дизайну 18

Ідея ландшафтного дизайну 17

Ідея ландшафтного дизайну 15

Ідея ландшафтного дизайну 14

Ідея ландшафтного дизайну 13

Ідея ландшафтного дизайну 12

Ідея ландшафтного дизайну 11

 

Ідея ландшафтного дизайну 9

Ідея ландшафтного дизайну 8

Ідея ландшафтного дизайну 7

Ідея ландшафтного дизайну 6

Ідея ландшафтного дизайну 5

Ідея ландшафтного дизайну 4

.Ідея ландшафтного дизайну 3

Ідея ландшафтного дизайну 2

Ідея ландшафтного дизайну